menlik.com Profesyonel e-mail Adresinin Önemi

Profesyonel e-mail Adresinin Önemi

        İşe alınma şartlarını kontrol ettiniz ve tam aradıkları eleman sizsiniz! İsminizi vermeden sizi tarif etmişler; okullar, kurslar, staj ve iş deneyimleriyle baş döndürücü bir öz geçmişiniz var. Peki email adresinizin de işe alınırken önemli bir rol oynadığını biliyor muydunuz? Evet, bu biraz tuhaf kaçabilir, “Kim bakacak benim email adresimin ne olduğuna?” diye düşünebilirsiniz. Fakat çağımızın yırtıcı iş dünyasında; işverenlerin, insan kaynakları uzmanlarının sizi bir mülakat için geri araması ya da aramaması aslında bir ölçüde buna bağlı; profesyonel olan fark yaratır.

        Bir çok insan gibi, email adresinizin ne kadar eski olduğunu hatırlamıyorsunuzdur… Belki lisedeyken almıştınız email adresinizi, hatırlayın hani şu sembollerle ve sayılarla dolu olan; hatta daha beteri, çocukluk lakabınız! Günümüzün teknolojik dünyasında ise, birçok anlamda email adresiniz karşınızdakinin gözünde ilk izlenimi yaratıyor. Bu çerçevede düşündüğümüzde, “serseryqiz52@hotmail.com, sexy_chempanshe@gmail.com, murdererWOLF@hotmail.de” gibi uygunsuz bir email adresini cv’nizde iletişim bilgilerine yazmakla, iş görüşmesine pijamalarla gitmek aynı şey! Hiç profesyonelce değil.

ninjaskill0414 kopya

        Malesef işe almadan sorumlu yöneticilerin henüz psişik yetenekleri yok! Bu yüzden sizin Tekirdağlı, Tokatlı, Trabzonlu, Tuncelili ya da Şanlıurfalı olup olmadığınızı bilemezler! Hakeza 15 yılınızı bilfiil ninjalık eğitimleri alarak geçirdiğinizi, Japonya’ya defalarca giderek bu konuda ustalaştığınızı da bilemezler. Onlar için Şanlıurfa’nın telefon kodu 0414 ve N, I, N, J, A, s, k, i ve l harfleri sadece birbirinden alakasız bir araya getirilmiş anlamsız harf ve sayı öbekleridir. (Yukarıdaki görselde detaylı olarak inceleyebilirsiniz.)

        Görselde görebileceğiniz gibi profesyonel email adresinizde kullanmaktan kaçınmanız gereken bazı harfler, sayılar ve karakterler var. Çoğu insan email adreslerini kopyalayarak çalışmasına devam eder, kopyalayamadığımız zamansa tek tek bütün karakterleri kontrol ederek yazmak zorunda kalırız. Ve emin olun, yorucu ve stresli bir günün ardından “0Iric_turqut@……com” adresinizin nasıl yazıldığına kafa patlatmak çin işkencesine dönüşecektir. Eğer doğru yazılmazsa hayati önem taşıyan bilgiler, sizin email adresinizin yüzünden başka insanlara gidebilir.

Kişiselleştirilmiş Email Adresi Kullanmanın Avantajları

 • İsminizi işinizde markalaştırın
  Deveye hendek atlatmadan, kolay bir şekilde bugün Menlik soyadınız ile email adresinizi alın. Adınız ve soyadınızla her yerde dikkat çekin.
 • Saygınlığınızı ve güvenilirliğinizi artırın
  Satın aldığınız mal ve hizmet sağlayıcılarının ve potansiyel işverenlerinizin gözünde değeriniz artsın. Dikkat çeken adresler her zaman daha üstündür. Mesela ekşi sözlük’te  no’lu entry hiç dikkat çekmezken; entry no: #1 ile ssg’nin pena entry’si her zaman göz önünde kalacaktır.
 • Profesyonellik
  email adresinizin uzantısı sizi daha profesyonel gösterecek, ve emaillerinize daha çabuk cevap gelmesini sağlayacaktır.
 • Yönetim
  Bir iş yeriniz var ve soyadınızı marka olarak kullanıyorsanız, bir Menlik olarak, doğru yerdesiniz. @menlik.com uzantılı olmak üzere hem kendi adınıza, hem de işletmenizin adına mail adresi alabilir; hepsini aynı panelden yönetebilirsiniz. Böylece hem müşterilerinizi memnun bırakarak saygınlık kazanacak, hem de hızlı dönüş yapacaksınız.
 • Spam Koruması
  İstenmeyen mesajları gerçek mesajlardan ayırmak gerekir. Menlik Mail, güçlü bir algoritması olan Yandex.Mail’in altyapısını tercih ediyor. Ayrıntılı bilgi için Yandex üzerinde Spamla Mücadele makalesine göz atın.
 • Organizasyon
  email kutunuza farklı klasörler ekleyerek özelleştirebilir, kendi takviminizi yaratabilir, önemli dosyalarınızı Yandex.Disk bulut hizmetinde güvenli bir şekilde saklayabilir ve diğer bütün Yandex hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.
 • Kimliğinizi Şimdi Yaratın!
  Şu an tam da profesyonel kariyeriniz ya da kendi işletmeniz için soyadınıza uygun yepyeni bir iş mail adresi alma zamanı.

        İş başvurunuzun reddedilmesinin bir çok sebebi olabilir. Ama email adresiniz kesinlikle onlardan biri olmamalı. Şimdi email adresinizi değiştirmenin tam zamanı. Çünkü insanlarla internet üzerinden iletişime geçtiğinizde gördükleri ilk şey adınız değil email adresiniz! Calismaktan Nefret Ediyorum @hotmail.co.jp, ya da maliyeci34@xant.org adresi ile karşınızdakinin gereksiz/spam kutusuna düşmeniz işten bile değil. adiniz@menlik.com adresini almak sizi @ işaretinden sonraki gereksiz ifadelerden kurtaracak; sadece ad ve soyadınızla email hesabı oluşturacak ve karşınızdaki üzerinde ilk intibanızın olumlu olma ihtimalini artıracaksınız.

        Hemen şimdi bizimle iletişime geçin ve, @menlik.com uzantılı mail adresi sahibi olun.

 

Ömer Faruk Menlik
menlik.com sitesinin sahibi

omerfaruk@menlik.com